W handlu i transporcie trzeba liczyć się z koniecznością przechodzenia przez wiele różnych procedur. Są one związane m.in. ze sprawdzaniem poprawności posiadanych dokumentów czy przestrzeganiem prawa obowiązującego w danym kraju. Poza standardową odprawą celną może przytrafić się także kontrola celna. Sprawdź, jak wygląda takie postępowanie, w jaki sposób się do niego przygotować i co warto wiedzieć na ten temat.
Co to jest kontrola celna?
Kontrola celna to szereg określonych działań, które przeprowadzane są przez organ celny w odniesieniu do określonego transportowanego ładunku. Procedura odbyć się zarówno podczas standardowej odprawy celnej, jak i może być wykonana losowo i wyrywkowo przez właściwe służby podczas transportowania towaru.
Przeprowadzanie kontroli celnej ma na celu wykrycie świadomego łamania prawa, wskazanie zaniedbań, ale też błędów w całym procesie realizacji procedury. Wykonywanie takich działań i znalezienie nieprawidłowości może znacznie opóźnić dostarczenie ładunku do miejsca docelowego, zwiększyć koszty związane z przewozem, a niekiedy także uniemożliwić wwiezienie określonych przedmiotów na teren kraju.
Najczęściej kontrola celna wykonywana jest w przypadku błędów lub braków w dokumentacji przy podejrzeniu zaniżenia wartości towaru zgłoszonego do odprawy, a także w sytuacji, gdy funkcjonariusze celni podejrzewają, że mogło dojść do przemytu.
Jak przebiega kontrola celna?
Podczas kontroli celnej w pierwszej kolejności sprawdzana jest kompletność dokumentów oraz to, czy są wypełnione prawidłowo. Określa się również, czy wszelkie zgłoszone informacje na temat towaru są zgodne z przepisami. Celnicy dokonujący kontroli celnej są uprawnieni również do pobrania próbek przewożonych ładunków oraz ich rewizji. Mogą oni sprawdzić towar, przeliczyć lub zważyć ładunek, a także dokonać innego rodzaju pomiarów. Możliwe jest również sprawdzenie parametrów i właściwości przedmiotów, a także stwierdzenie ich rodzaju, oceny wartości celnej czy stanu.
Należy pamiętać, że osoba, która dokonuje importu powinna uczestniczyć w kontroli celnej oraz rewizji, a w przypadku nieobecności wskazać osobę, która w jego imieniu będzie obecna w trakcie działań celników.
Jak uniknąć kontroli celnej i czy jest to możliwe?
Niestety, nawet w przypadku zgłoszenia towaru do odprawy celnej i w sytuacji, gdy dokumentacja nie zawiera żadnych błędów, może się zdarzyć, że dany transport zostanie zgłoszony do wyrywkowej kontroli celnej. Jeżeli jednak wszystko zrobiliśmy zgodnie z przepisami i tak, jak należy, nie musimy się niczym martwić. Po dokonaniu wszelkich procedur towar będzie można dopuścić do obrotu.
W sytuacji wykrycia nieprawidłowości w trakcie kontroli celnej ładunek zostanie zatrzymany do momentu wyjaśnienia sprawy czy też konieczności uzupełnienia dokumentów. Określone też zostanie przewinienie, a w związku z nim stosowna kara finansowa czy też administracyjna. W przypadku poważniejszej sytuacji sprawa skierowana zostanie do dalszego postępowania.
Aby uniknąć nieprzyjemności, ewentualnych kar lub też przestojów w organizacji transportu, warto bardzo skrupulatnie zadbać o przygotowanie dokumentacji handlowej i przewozowej. Jeżeli nie mamy co do tego pewności lub czasu, warto powierzyć to zadanie profesjonalistom.