Łańcuch dostaw to kluczowy obszar działalności każdego przedsiębiorstwa, który powinien być odpowiednio zabezpieczony, aby nie ucierpiały na tym ani interesy sprzedawcy, ani podmiotu docelowego. Obecnie jednak coraz częściej poszczególne elementy w tym obszarze narażone są na kradzieże, błędy ludzkie czy też niespodziewane problemy, co dezorganizuje logistykę. Jak zadbać o bezpieczeństwo łańcucha dostaw i o czym warto wiedzieć?
Co składa się na łańcuch dostaw?
Kompleksowy system obejmujący wszystkie etapy oraz działania ściśle związane z przemieszczaniem produktów na drodze od producenta do odbiorcy nazywany jest łańcuchem dostaw. Aby zapewnić bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw, warto znać jego poszczególne elementy. To zarówno dostawcy surowców, producenci, dystrybutorzy, punkty magazynowe czy obiekty sprzedaży detalicznej, które połączone są zależnościami i umowami w celu dostarczenia określonych produktów do ostatecznego odbiorcy.
Łańcuch dostaw obejmuje także wszelkie procesy, systemy, strategie i programy, za pomocą których organizowane jest zarządzanie zapasami, monitorowanie przebiegu działań, transport czy planowanie. Efektywny łańcuch dostaw funkcjonuje w sposób, który możliwie najbezpieczniej, najszybciej i z poniesieniem najniższych kosztów zapewnia dostarczenie produktu od producenta do odbiorcy.
Bezpieczny łańcuch dostaw – jak go zbudować?
Żeby zapewnić bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw, kluczowe jest skrupulatne planowanie wszelkich działań i etapów związanych z poszczególnymi elementami transportu, przechowywania, jak i dostarczania surowców oraz gotowych produktów. Bardzo istotny jest tu aspekt możliwego przewidywania różnego rodzaju opóźnień, odstępstw od normy czy nieplanowanych wydarzeń i wypracowania procedur awaryjnych.
Po ewentualnych nieplanowanych wydarzeniach bardzo ważne jest też analizowanie i wyciąganie wniosków, aby jak najlepiej móc zaradzić danej sytuacji w przyszłości lub zastosować najkorzystniejsze rozwiązanie zaradcze, lub opcję zastępczą.
Jak wzmocnić bezpieczeństwo łańcucha dostaw?
Podstawą dla sprawnego i bezpiecznego łańcucha dostaw jest dziś błyskawiczny przepływ informacji. Każdy łańcuch logistyczny powinien więc funkcjonować w cyfrowym systemie umożliwiającym synchronizację i zarządzanie danymi, a także optymalizację kosztów czy czasu realizacji zlecenia. Wszelkie dane powinny być też zabezpieczone w sposób cyfrowy i dostępne wyłącznie dla określonych podmiotów. Ważne jest tu również wykorzystanie monitoringu i GPS.
Bezpieczny łańcuch dostaw to również zabezpieczenia fizyczne w postaci nowoczesnych plomb zabezpieczających z monitorowaniem położenia ładunku czy otwieraniem za pomocą specjalnych kodów. Warto zwrócić uwagę także na tradycyjne rozwiązania jak różnego rodzaju blokady i dodatkowe zamki stosowane w autach dostawczych. Choć tego typu najprostsze zabezpieczenia nie zawsze uchronią np. przed kradzieżą przez wyspecjalizowanych dzisiaj przestępców, znacznie wydłużą czas potrzebny do zabrania towaru, co zwiększy szanse na przerwanie ich zamiaru i umożliwi dokładniejsze zarejestrowanie zdarzenia.