Właściwe zabezpieczenie ładunku i transport związany jest nie tylko z opakowaniem danego towaru czy kwestią samej drogi oraz przejazdu. Istotne jest również odpowiednie ułożenie przewożonych przedmiotów i uchronienie ich przed przemieszczaniem się i obijaniem podczas transportu. Pomocne, a niekiedy niezbędne są w tym pasy transportowe. Przepisy dotyczące ich stosowania oraz ich wdrażanie to gwarancja przewozu bez uszkodzeń i strat.
Pasy transportowe i ich rodzaje
Pasy transportowe, nazywane również mocującymi, dostępne są w wielu różnych wariantach, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w transporcie i zabezpieczaniu ładunków. Coraz częściej wykorzystywane są również do unieruchamiania samochodów na lawecie, mocowania banerów i reklam wielkoformatowych czy w przestrzeni magazynowej.
Można wyróżnić pasy transportowe jedno- i dwuczęściowe, trzypunktowe, z hakami, ściągające czy z różnymi rodzajami mocowań. Popularnym typem pasów transportowych są również modele z napinaczem, a także szyte na miarę i wyposażone w różnorodne końcówki. Aby jednak akcesoria te mogły spełniać swoje funkcje, istotne są parametry i etykiety, jakimi opatrzone są pasy transportowe. Przepisy dotyczące prawidłowego użytkowania pasów mocujących obejmują również specjalne normy, jakie powinien spełniać każdy tego typu przedmiot.
Pasy transportowe – przepisy a rodzaje etykiet
W przypadku pasów transportowych można wyróżnić 3 kolory etykiet:
- niebieska – oznacza pas uniwersalny, najczęściej wykonany z poliestru, który jest odporny na kwasy mineralne i wykazuje swoje właściwości przy stosowaniu w temperaturze od -40 do 100 stopni Celsjusza,
- zielona – oznacza pas wykonany z poliamidu, który nie jest odporny na kwasy mineralne i zachowuje właściwości w tym samym przedziale temperatur, co pasy z niebieską etykietą,
- brązowa – oznacza pas z polipropylenu, nieodporny na działanie kwasów mineralnych. Takie pasy mocujące zachowują swoje właściwości w temperaturach od -40 do 80 stopni Celsjusza.
Podczas używania pasów mocujących należy zwrócić uwagę również na ich szerokość i wytrzymałość, a następnie dopasować odpowiednie akcesorium do wagi ładunku, zachowując pewien margines.
Jednocześnie bardzo ważne jest zwrócenie uwagi, czy dany pas mocujący wykazuje wytrzymałość w naciągu i jednocześnie wytrzymałość w opasaniu. Jeżeli akcesorium przeznaczone jest tylko do jednej z tych czynności, nie należy stosować jej do drugiej.
Jakie normy powinny spełniać pasy transportowe?
Solidne pasy transportowe powinny być jednocześnie odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i zgodne z rygorystycznymi przepisami, które obowiązują zarówno w Polsce, jak i w transporcie międzynarodowym.
Bezpieczne i wytrzymałe akcesoria tego typu spełniają standardy najwyższej jakości i opatrzone są europejską normą, która w Polsce obowiązuje pod numerem PN-EN 12195-2:2003, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 stycznia 2018 r. w sprawie sposobu przewozu ładunku, obowiązującą od 2004 roku.
Podczas realizowania zleceń transportowych różnego typu warto mieć jednak kilka różnych pasów transportowych, a także modeli zastępczych. Pasy transportowe to produkty podlegające często mocnej eksploatacji oraz przetarciom, a ich uszkodzenia nie zawsze da się wcześniej przewidzieć.