Przewóz towarów przez granice i realizowanie usługi transportowej ściśle wiąże się z przestrzeganiem określonych procedur i obowiązków, które wynikają m.in. z aktualnych przepisów prawnych czy zasad bezpieczeństwa. Z czynnościami tego typu związane jest także kompletowanie odpowiednich dokumentów oraz uiszczanie stosownych opłat w odniesieniu do ilości czy rodzaju przewożonego ładunku. Wśród takich procedur znajduje się odprawa celna. Jakie rodzaje odprawy celnej można wyróżnić i w jaki sposób ułatwić sobie organizację stosownych dokumentów, aby uniknąć zaniedbań?
Od czego zależy zastosowany rodzaj odprawy celnej?
Odprawa celna ma na celu skontrolowanie przedmiotów, które wprowadzane są na określony obszar celny lub z niego wyprowadzane, co ma sprzyjać legalności działań handlowych oraz zgodności z obowiązującymi zasadami. Sposób, w jaki dokonywana jest odprawa celna, ściśle zależy od danej sytuacji, potrzeb handlu międzynarodowego, rodzaju towaru, obowiązującego prawa, a także celu, w jakim ładunek jest importowany czy eksportowany.
Jakie są rodzaje odprawy celnej?
Wśród podstawowych rodzajów odprawy celnej można wymienić takie jak:
- odprawa eksportowa – stosowana jest podczas wywozu towaru poza granice Unii Europejskiej i ma na celu skontrolowanie legalności transportu, zweryfikowanie dołączonej dokumentacji oraz sprawdzenie, czy eksportowane produkty spełniają wszystkie wymogi celne i prawne określone w przepisach prawa zarówno kraju, z którego pochodzi transport, jak i kraju docelowego. Odprawa eksportowa ma ochronić interesy państw zarówno państw wchodzących w skład UE, jak i krajów spoza Wspólnoty,
- odprawa celna importowa – dotyczy towarów, które wwożone są na teren Unii Europejskiej. W ramach tej procedury wykonywana jest szczegółowa kontrola ładunku, sprawdzenie wszystkich dokumentów oraz naliczanie i pobór odpowiednich opłat celnych czy podatkowych. Dzięki zastosowaniu celnej odprawy importowej możliwe jest zadbanie o bezpieczeństwo wewnętrzne wspólnoty, a także legalność towarów, które wejdą do obrotu lub będą użytkowane na terenie Unii Europejskiej,
- procedury specjalne, wśród których można wyszczególnić tranzyt, składowanie (w tym składowanie celne i wolne obszary celne), szczególne przeznaczenie (odprawa czasowa i końcowe przeznaczenie), przetwarzanie (uszlachetnianie czynne i bierne oraz odprawę celną importową w procedurze 4200.
Odprawa celna importowa w procedurze 4200 to rodzaj odprawy celnej dotyczący importu towarów spoza Unii Europejskiej na teren wspólnoty, który odbywa się przez Polskę. W tym przypadku możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z podatku VAT od importowanych towarów przy spełnieniu konkretnych warunków.
Jak zadbać o sprawny proces odprawy celnej?
Do odprawy celnej potrzebne jest często wiele różnych dokumentów, takich jak listy przewozowe, faktury, zaświadczenia o spełnianiu konkretnych norm czy świadectwa pochodzenia produktów. Brak części pism lub błędy w zapisach mogą spowolnić proces odprawy, co często generuje dodatkowe koszty, opóźnienia i wiele innych problemów.
Aby zadbać o właściwe przygotowanie się do różnych rodzajów odprawy celnej i tym samym uniknąć problemów z dostarczeniem ładunków na czas, można skorzystać z usług spedytorów, firm przewozowych, a także agencji celnych, które świadczą kompleksowe usługi w tym zakresie.